BLUMIL to rodzaj wózka inwalidzkiego, który został zaprojektowany przez Miłosza Krawczyka. Innowacyjny wózek jest w stanie pokonać każdą powierzchnię, a już niedługo może poprawić jakość życia wielu niepełnosprawnym, w tym także seniorom.
Wielu seniorów ma problemy z poruszaniem się, które niekiedy wypływają z przyczyn zdrowotnych, a czasem z ograniczeń wypływających z wieku. Chęć przygody i obcowania z naturą nie znika. Twórca innowacyjnego wózka – BLUMIL, Miłosz Krawczyk od ponad osiemnastu lat jest niepełnosprawny i cierpiał z powrotu niemożności poruszają się na przykład w lesie, nad morzem czy w górach. Ograniczała go konstrukcja wózka, nawet elektrycznego, który nie dawał rady w „naturze”.
– Na rynku, są wózki terenowe. Nawet takie na gąsienicach. Są jednak tak olbrzymie, że nie byłbym w stanie wjechać do większości budynków. Skoro nie było odpowiedniego produktu, musiałem sam go stworzyć. Znalazłem inżyniera, który zdecydował się mi pomóc. Zwykłe wózki mają dwa duże koła z tyłu i dwa małe z przodu – te małe, przednie zapadają się w trudnym terenie. W związku z tym postanowiliśmy się ich pozbyć. Nasz wózek porusza się tylko na dwóch kołach. Stworzyłem go tylko z myślą o sobie. Jednak tak bardzo odmienił moje życie, że postanowiłem podzielić się nim z innymi i rozpocząłem produkcję – mówił Miłosz Krawczyk.
Z tym potrzeb wyrósł pomysł na BLUMIL, który Amerykanie okrzyknęli „najciekawszą adaptacją układu Segwaya”. Wózek Miłosza jest dwukołowy, steruje się nim wychyleniami ciała w stronę skrętu, zaś pozycjonują do żyroskopy i komputer pokładowy. Zatrzymanie uruchamia automatyczny mechanizm wysuwania czterech stabilizujących podpór. Dzięki temu jest znacznie mniejszy niż klasyczny wózek inwalidzki. Na jednym ładowaniu można przejechać do 35 km z szybkością do 20 km/h. Jest wyposażony w wydajny akumulator litowo-jonowy. Może jeździć po każdym terenie – zarówno w lesie, jak i po nadmorskiej plaży czy nawet górach. Mieści się w bagażniku samochodu.
Produkowany od 2015 roku, jest cały czas modernizowany i rozwijany. Niedługo pojawi się wersja dla dzieci i dedykowana dla osób starszych. Obecnie Blumil jest sprzedawany poprzez sieć dystrybucji w 7 krajach, głównie w Europie, ale i także w Australii, USA, Nowej Zelandii i Arabii Saudyjskiej. Obecnie trwają również prace nad przystosowaniem go do potrzeb najstarszych użytkowników.