Tekst: Karolina Kwiecińska
Osoby starsze potrzebują telefonu stworzonego specjalnie dla nich, idealnie odpowiadającego na ich potrzeby. Komórka dla seniora to na pewno nie smartfon, gdyż osobom starszym zwykle wystarczą tradycyjne funkcje. Polski producent Maxcom stworzył wyjątkowe telefony komórkowe dedykowane seniorom.
Telefony komórkowe podbiły rynek już wiele lat temu, dlatego nikogo nie dziwi, że korzystamy z nich na co dzień. Młodzież przeżywa fascynację smartfonami i rozmaitymi aplikacjami, a seniorzy potrzebują prostego urządzenia – funkcjonalnego i bezproblemowego w obsłudze, a do tego niedrogiego. Ergonomia to ogromna zaleta tych urządzeń, ale wypada wspomnieć też o cenie – telefon dla seniora to wydatek ok. 100-200 zł.
Popularność telefonów komórkowych wśród seniorów rośnie
Dynamicznie rośnie liczba seniorów, którzy korzystają z aparatów komórkowych. Wielu nie wyobraża już sobie bez nich funkcjonowania, gdyż lista zalet telefonów jest bardzo długa – np. można pozostawać w stałym kontakcie z bliskimi, a w razie nagłych przypadków wezwać pomoc medyczną. W takich sytuacjach nie można tracić cennego czasu na skomplikowaną obsługę urządzenia – dlatego tak ważne jest, jaki telefon dla seniora wybierzemy. Warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.
Jaki powinien być telefon dla seniora?
Zazwyczaj wybieramy niewielki i zgrabny telefon, ale idealne urządzenie dla seniora powinno być większe niż najpopularniejsze modele – duża i czytelna klawiatura to podstawa. Warto zwrócić uwagę, czy przyciski są jasno podświetlane, a klawiatura intuicyjna. Wskazane jest, aby korzystanie z niej było proste i bezproblemowe, gdyż telefon komórkowy przede wszystkim ma być funkcjonalny. Telefon Maxcom MM831 to tradycyjny i intuicyjny telefon z kilkoma funkcjami dodatkowymi, a do tego wygodny.
Wyświetlacz i klawiatura to podstawa
Ponadto telefon dla seniora powinien charakteryzować się czytelnym wyświetlaczem, dużą czcionką i popularnymi ikonkami – ważne, aby wszystkie elementy (litery, cyfry itd.) były znakomicie widoczne. Seniorzy podkreślają też rolę interfejsu: – W moim telefonie wyświetlacz jest czytelny, a klawiatura wygodna, ale najważniejsze jest dla mnie, abym bez kłopotu wybrał numer lub odebrał wiadomość – komentuje jeden z naszych 80-letnich rozmówców. Dlatego też interfejs musi być jak najbardziej intuicyjny, na ekranie zbędne są wszelkiego rodzaju dodatki. O nieodebranym połączeniu, nowym SMS-ie czy rozładowującej się baterii informują graficzne diody.
Seniorzy zazwyczaj nie odtwarzają plików multimedialnych, nie robią zdjęć, stosując najróżniejsze efekty, nie ściągają różnych aplikacji, aby nieustannie rozszerzać funkcjonalność telefonu. Smartfon osobom starszym przysporzy tylko problemów – podobnie jak dotykowa obsługa czy połączenie z Wi-Fi.
Jakie funkcje dodatkowe?
W telefonach dla osób starszych powinny znaleźć się jedynie najbardziej potrzebne elementy, aby urządzenie było proste w obsłudze i funkcjonalne. Telefon dla seniora musi posiadać tylko kilka niezbędnych funkcji dodatkowych – m.in. połączenia alarmowe, czyli szybkie wysłanie wiadomości SOS. Jak to działa? Wystarczy nacisnąć jeden przycisk – oznaczony serduszkiem – aby połączyć się z numerem 112 i powiadomić o niebezpieczeństwie pogotowie i rodzinę. Nadmiar dodatkowych funkcji sprawia, że senior gubi się i nie potrafi wykonać zwykłego połączenia – telefon wywołuje stres, a powinien być wsparciem.
Seniorzy to nie tylko osoby w wieku 80 czy 90 lat – młodsi chętnie jednak skorzystają z funkcji dodatkowych. – Codziennie słucham radia, kiedy pracuję w warsztacie. Wnuk nagrał mi też kilka MP3, ale musi mi jeszcze pokazać, jak mam je uruchamiać. Ponadto na wybranych telefonach Maxcom można odtwarzać pliki wideo, korzystać z aparatu fotograficznego i wysyłać MMS-y. Bardziej zaawansowane modele obsłużą też Internet, a przecież wielu seniorów 50 czy 60 plus korzysta z niego na co dzień, a także ma profile na portalu Facebook.
Mocna bateria – zaleta telefonów Maxcom
Telefony dla osób starszych powinny być wyposażone także w wytrzymałą baterię. Popularne smartfony trzeba ładować codziennie lub co drugi dzień, telefon dla seniora musi być sprawny przez kilka dni. Po pierwsze – nie każdy pamięta o codziennym obowiązku, a po drugie – w razie nagłych wydarzeń, zagrażających zdrowiu, telefon musi być sprawny. Komórki Maxcom pracują zwykle aż około 5-7 dni, zależnie od tego, jak często dany senior korzysta ze swojego telefonu. Poza tym można wybrać zestaw ze stacją dokującą.
Są też wady
Mimo że można wymienić wiele zalet telefonu dla seniora, warto wspomnieć też o kilku niedoskonałościach. Użytkownicy zwykle wspominają o wadach modelu czy danej partii – np. kasowaniu się kontaktów co kilka dni. Często brakuje im też podpowiedzi. Jeden z naszych rozmówców zauważył: – Nie wiem, jak to się stało, ale zablokowałem żonę i córkę – nie mogły się do mnie dodzwonić. Dwie najważniejsze osoby. Musiałem sam to zrobić, ale nie wiem, jak. To dość skomplikowane, nie potrafię tego wytłumaczyć… Aby to naprawić, musiała pomóc mi wnuczka…
Przy standardowym użytkowaniu Maxcom świetnie się sprawdzi jako telefon, radio, budzik, dyktafon, kalkulator, a nawet podręczna latarka. Funkcji dodatkowych jest niewiele, ale za to zostały dobrane zgodnie z potrzebami seniorów – jak m.in. przycisk SOS. Pamiętajmy, że telefon dla osób starszych nie musi oferować szeregu dodatkowych możliwości, lecz ma być łatwy w obsłudze i niezawodny.