W Krakowie rozpoczął się program „Uwolnić więźniów 4 piętra”, którego celem jest montaż wind w budynkach komunalnych czteropiętrowych i wyższych, dotychczas niewyposażonych w dźwigi osobowe. To kluczowa inicjatywa, mająca poprawić dostępność mieszkań dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami oraz wszystkich, dla których pokonywanie schodów stanowi codzienne wyzwanie.
Windy w pierwszych dziesięciu budynkach
Na początek Zarząd Budynków Komunalnych (ZBK) w Krakowie wytypował dziesięć budynków komunalnych, które jako pierwsze zostaną wyposażone w windy. W ramach przygotowań miasto nawiązało współpracę z Politechniką Krakowską, której eksperci opracują wielowariantową koncepcję instalacji dźwigów. Analizy pozwolą na wybór optymalnych rozwiązań technicznych i przygotowanie szczegółowej dokumentacji projektowej.
Docelowo wszystkie czteropiętrowe i wyższe budynki komunalne w Krakowie mają zostać wyposażone w windy, tam gdzie jest to technicznie możliwe.
Więźniowie własnych mieszkań
Problem braku wind w budynkach wielorodzinnych dotyka przede wszystkim seniorów oraz osoby z niepełnosprawnościami, dla których nawet kilka schodów może stanowić barierę nie do pokonania. W efekcie wiele osób jest zmuszonych do życia w izolacji – nie wychodzi z domu przez tygodnie, a nawet miesiące.
– Temat „więźniów czwartego piętra” jest dyskutowany od wielu lat. Dla osób starszych, schorowanych, z niepełnosprawnościami więzieniem może być też trzecie, drugie, a nawet pierwsze piętro, szczególnie w starszym budownictwie. Dlatego wszystkie takie inicjatywy cieszą, natomiast zdajemy sobie sprawę, że to kropla w morzu potrzeb w skali całego kraju. Od czegoś jednak trzeba zacząć. Powinna być to inspiracja dla innych miast – zaznacza Przemysław Wiśniewski, dyrektor Fundacji Zaczyn oraz redaktor naczelny Polityki Senioralnej i podkreśla, że problem dostępności budynków będzie narastał wraz ze starzeniem się społeczeństwa: – Liczba osób starszych będzie rosnąć, a problemy z dostępnością nie rozwiążą się same. Zapewnienie swobody przemieszczania się osobom starszym sprzyja godnemu starzeniu się, w najlepiej znanym środowisku domowym i sąsiedzkim. Osoby swobodnie poruszające się, utrzymujące relacje, będą dłużej żyły w pomyślności, co obniża też koszty publiczne na opiekę i usługi medyczne. Samotność, brak aktywności fizycznej i wykluczenie społeczne to czynniki, które pogarszają stan zdrowia i zwiększają zapotrzebowanie na wsparcie medyczne i opiekuńcze.
Pierwsze windy jeszcze w tym roku
Oprócz budowy wind w czteropiętrowych budynkach komunalnych miasto prowadzi także działania na rzecz poprawy dostępności w niższych budynkach. Obecnie ZBK jest na końcowym etapie przygotowywania projektu budowlanego dla dwóch trzypiętrowych budynków przy ul. Borkowskiej 27 i 29, gdzie windy mają powstać jeszcze w tym roku.
Program montażu wind to odpowiedź na wieloletnie postulaty mieszkańców i organizacji społecznych. Krakowscy urzędnicy liczą, że działania podejmowane przez miasto będą zachętą dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, aby także inwestowały w poprawę dostępności budynków.
Źródło: Wizualizacje ZBK w Krakowie